خانهآرشیو اخبار"دکسیادیس" از نگاه شادروان مهندس اکبر خراسانی زاده
"دکسیادیس" از نگاه شادروان مهندس اکبر خراسانی زاده

روابط عمومی- امکو ایران در دهه هفتاد شمسی نسبت به انتشار کتاب "عقاب دوسر " به تالیف کنستانتین دکسیادیس و ترجمه دکتر ایرج اعتصام مبادرت نمود. شادروان مهندس اکبر خراسانی زاده، مدیر عامل وقت مهندسین مشاور امکو ایران با قلم شیوای خویش در مورد شخصیت این شهرساز بزرگ، مطالبی جالب و خواندنی را در ابتدای این کتاب در سال 1377 ارایه نموده اند که  عینا به شرح زیر تقدیم می شود:

"کنستانتین.ا.دکسیادیس" در ایران به دلیل حدود دو دهه همکاری با مهندسین مشاور "امکو" و مشارکت در مطالعه و طراحی چندین پروژه یزرگ شهرسازی و مطالعاتی و منطقه ­ای برای دست اندرکاران معماری و شهرسازی، چهره ­ای شناخته شده محسوب می­ شود. همکاری موسسه دکسیادیس با شرکت امکو با  "طرح توسعه توریستی سواحل دریای خزر"  در سال 1345 شروع شد و تا سال 1357 ادامه یافت. در این چهارچوب، طرح­ های متعدد و متنوعی به طور مشترک تهیه شد و انجام تعدادی از طرح ­ها نیز مستقیماً از طریق بانک جهانی به ایشان محول شده بود که با مشارکت امکو به انجام رسید.

    زمانی، بیش از 30 نفر از متخصصان موسسه" دکسیادیس" در ایران بودند و با همکاری کارشناسان امکو پروژه­ های محوله را برنامه­ ریزی و مطالعه می­ کردند. در این زمینه، از آنجا که فعالیت­ های شهرسازی در ایران در مرحله آغازین به سر می ­برد، حضور این متخصصان در ایران نقش بسیار موثر و ارزنده­ای را در تربیت تعدادی از شهرسازهای  جوان ایرانی را به عهده داشت، به طوری که در حال حاضر تعدادی از مشاورین شهرساز کشور از کارکنان همین دوره فعالیت امکو محسوب می­ شوند که همگام با متخصصان موسسه" دکسیادیس" به فعالیت پرداخته ­اند و تعلیم دیده­ اند.

   با وجود اینکه موسسه "دکسیادیس" تقریباٌ در پنج قاره گیتی  دارای شعبه بود  و در آنها انجام پروژه ­های بزرگی را به عهده داشت، اما " دکسیادیس" شخصاً همه پروژه ­ها را زیر نظر می­ گرفت و به جرئت می­ توان گفت که در همه پروژه ­ها  رای و اندیشه شخصی ایشان کاملاً مشهود بود.

      همچنین در پروژه ­هایی که به طور مشترک باامکو همکاری داشت، تا زمانی که خود در قید حیات بود، تمامی پروژه ­ها را شخصاً زیر نظر می­ گرفت. دکسیادیس فردی دقیق، وقت­شناس و مسلط بر افکار و گفتار خود بود.

            به خاطر دارم که مطالعات اولیه برنامه ریزی مسکن و عمران شهری برای برنامه پنجم عمرانی کشور انجام شده بود و ایشان برای ارائه مطالعات به سازمان برنامه و بودجه، خود ایران آمدند و حدود 80 نقشه را با خود همراه داشتند و قرار بود که در حضور مدیرعامل وقت سازمان برنامه و بودجه در مورد مطالعات انجام شده توضیح دهند. نقشه­ ها  قبلاً در سالن کنفرانس مدیرعامل نصب گردیده بود و زمان ادای توضیحات نیز یک ساعت تعیین شده بود. زمانی که "دکسیادیس" آماده ارائه توضیحات  بود  اعلام شد که آقای مدیرعامل 30 دقیقه برای بررسی طرح فرصت دارند. به این ترتیب، قرار شد که " دکسیادیس" توضیحات خود را که برای یک ساعت تنظیم کرده بود به 30 دقیقه تقلیل دهد. ایشان بدون اینکه نقشه ­ای را بدون توضیح باقی گذارد و یا در بیان توضیحات عجله­ای  نشان دهد، بی ­آنکه  حتی  یک مرتبه به ساعت خود نگاه کند، همه توضیحات خود را تا پایان  ارائه داد و پس از خاتمه، به ساعت خود نگاهی انداخت و از اینکه 3 ثانیه  بیش از نیم ساعت توضیحاتش طول کشیده بود، عذرخواهی کرد. این موضوع، برای همه حاضرین بسیار جالب و قابل توجه بود.

    موسسه "دکسیادیس" در شهر آتن و در ساختمان بسیار بزرگی قرار دارد که طرح آن توسط خود "دکسیادیس" تهیه شده است.

  اتاق او در آخرین طبقه (طبقه ششم) واقع بود. روزی که در آتن بودم و با یکی از مدیران در ساعت 8 صبح قرار ملاقات داشتم. ملاحظه کردم دکسیادیس درست 2 دقیقه قبل از 8 وارد ساختمان شده کارت خود را زده و از طریق پله بالا رفت. برای من خیلی تعجب آور بود. به محض ورود به دفتر مدیر طرف ملاقات، موضوع را از  او پرسیدم و پاسخ داد که "دکسیادیس" زمانی که در آتن می­باشد، اگر اولین کسی نباشد که وارد اداره می­ شود، حتماً جزو اولین هاست که پس از ورود ، کارت می ­زند و 5 طبقه را از راه پله تا اتاق خود طی می ­کند. در آن زمان به نظر می­ رسید که او بیش از 55 سال سن داشته باشد و متاسفانه، گرفتار سرطان حنجره هم بود.

   به هر حال، خاطرات زیادی از دوران خوب همکاری با آقای  دکسیادیس و موسسه او دارم و به طور کلی برای موسسه ما همکاری با موسسه "دکسیادیس" و آشنایی با خود او افتخار بزرگی بوده است. موسسه­ ای که اودر سال 1950 میلادی بنیان نهاد، بعد از درگذشت او نیز  به فعالیتش ادامه  داد و هنوز هم یکی از بزرگترین شرکت ­های مشاور در سطح بین ­المللی به شمار می­رود.

   پروژه ­هایی مانند طرح توسعه فیزیکی مناطق ساحلی کرانه­ های دریای خزر و طرح تفصیلی لواسانات بعد از درگذشت او با مشارکت دو موسسه امکو و دکسیادیس انجام گرفته است.

بعد از انقلاب اسلامی نیز در حدود سال­ های 1365 که برنامه ­ریزی احداث شهرهای جدید در ایران پایه ­ریزی می­ شد، به پیشنهاد معاون وقت وزارت مسکن و شهرسازی از موسسه دکسیادیس دعوت به همکاری شد و به همین مناسبت چند تن از کارشناسان موسسه به ایران آمدند و برنامه کار جامعی را برای مطالعات شهرهای جدید ارائه دادند که عمدتاً اساس قرارداد خدمات شهرهای جدید قرارگرفت.

    به هرحال، دکسیادیس و موسسه معتبر او سهم بسزایی را در توسعه فرهنگ شهرسازی به عهده داشته ­اند و اینجانب به عنوان عضو بسیار کوچکی از جامعه شهرسازان کشور همکاری ­ها بسیار با ارزش شخص ایشان و موسسه دکسیادیس را ارج می­نهم.

 دکسیادیس علاوه بر فعالیت­ های بسیار وسیع حرفه ­ای علاقه و پشتکار بسیار زیادی به کارهای علمی و فرهنگی داشت و به همین منظور موسسه " اکسیتیکس" را که یکی از موسسات بسیارمعروف و معتبر تحقیقاتی در مورد اسکان بشر می ­باشد، در آتن پایه­ گذاری نمود که محل برخورد عقاید صاحب­نظران معماری و شهرسازی در سطح بین­ المللی بوده و می ­باشد و نشریات  آن به تمام مراکز علمی و تحقیقاتی جهان فرستاده شده و مورد استفاده دانش ­پژوهان قرار گیرد .

در مورد کتاب "عقاب دوسر" و مسائلی که در این کتاب مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته جناب آقای دکتر اعتصام که بناینگذار مهندسین مشاور امکو بوده  و  سال­های  سال علاوه بر استادی دانشگاه که اینجانب نیز افتخار شاگردی ایشان را داشته ­ام، مدیریت شرکت امکو را نیز عهده­ دار بوده ­اند، توضیحات  کافی ارائه نموده ­اند. از جناب آقای دکتر اعتصام درخواست گردید با تسلطی که به زبان انگلیسی تخصصی دارند زحمت ترجمه کتاب را تقبل فرمایند و ایشان علیرغم فعالیت­ های دانشگاهی و علمی بسیار زیاد  و فشرده­ای که دارند ترجمه کتاب را به بهترین وجه ممکن به انجام رساندند که قطعاً تشکر اینجانب و همکاران پاسخگوی کار بسیار باارزش ایشان نخواهد بود.

منبع : روابط عمومی و بین الملل امکو ایران
resume
Download EMCO Resume
مجتمع مسکونی آیمان تبریز

اولین و بزرگترین پروژه بازآفرینی شهری ایران

طرح جامع جهانگردی سرعین اردبیل

(توسعه گردشگری سلامت؛ مجموعه آب درمانی، هتل و طرح تفصیلی آب‌های معدنی سرعـین اردبیل)

مجموعه فرهنگی رفاهی اکباتان

مرکز تجاری، فرهنگی، نمایشی، گردشگری، رستوران و هتل

دهکده سلامت

مجموعه های چند عملکردی شامل انواع کاربری های اقامتی، بهداشتی- درمانی، تفریحی، نمایشگاهی و تجاری

(پهنه ساحلی دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس

بزرگترین عرصه تفرجی آبی تهران

ساختمان مرکزی شهرداری شیراز

طراحی منحصربفرد با موتیف های ایرانی- اسلامی

طرح جامع فضای سبز شهر ارومیه

مطالعات راهبردی با استفاده از مفاهیم  اکولوژی منظر

مجتمع مسکونی تجاری قائم

مجتمع مسکونی با ظرفیت اسکان بیش از 700 واحد مسکونی دو و سه خوابه

 تالار حافظ شیراز

آمفی تأتر چند منظوره